Artykuł: Uzdatnianie wody w domu - sposoby na zdrową wodę

Uzdatnianie wody w domu - sposoby na zdrową wodę

Woda dostarczana przez wodociągi w wielu miastach i gminach jest bardzo często smaczna, zdrowa i nawet poleca się ją do picia bezpośrednio z kranu. Jednak budując własny dom, często jesteśmy zmuszeni do korzystania z własnych ujęć wodnych – zadbajmy o zdrową wodę dla naszych najbliższych.

Uzyskanie wysokiej jakości wody jest możliwe za sprawą m.in. jej wieloetapowej filtracji oraz ozonowaniu. Większość przedsiębiorstw odpowiedzialnych za jakość wody wprowadzanej do sieci wodociągowej zamieszcza na stronach internetowych wyniki analizy fizyko-chemicznej mikrobiologicznej jej dotyczące. Niestety nie zawsze możemy zawsze i wszędzie korzystać ze zdrowej wody. Gwarancji nie daje nam korzystanie z własnych ujęć wody – zarówno stacje wodociągowe, jak i prywatni właściciele ujęć wody nie zawsze nadążają z usuwaniem zanieczyszczeń. Także stan instalacji wodnej w naszym domu bywają zawodne w tym względzie. Dlatego często konieczne jest jej uzdatnianie.

Woda użytkowa też zdrowa

Nie jesteśmy świadomi, że zanieczyszczenia zawarte w wodzie przedostają się do naszego organizmu głównie przez skórę oraz są wdychane w postaci oparów. Duże znaczenie ma więc nie tylko jakość wody, którą spożywamy, ale także tej, z której korzystamy w trakcie codziennych ablucji czy kąpieli w basenie. Może być ona zanieczyszczona piaskiem, rdzą, tlenkami i wodorotlenkami metali, rozpuszczonymi związkami organicznymi i mineralnymi, związkami chloru, jonami wapnia i magnezu odpowiedzialnymi za jej twardość czy bakteriami. Podczas domowych kąpieli jesteśmy choćby narażeni na wdychanie powstającego podczas chlorowania wody chloroformu (sprzyja on m.in. zachorowaniom na raka) lub radonu (jeśli dostarczana do domu woda zawiera ten pierwiastek) wydzielającego się w trakcie użytkowania ciepłej, podgrzanej wody – jest on również rakotwórczy. 

Systemy uzdatniania na rzecz zdrowej wody

Wpływ na obniżenie jakości wody może mieć niekiedy niedoskonały system jej uzdatniania. Woda wodociągowa uzdatniana chlorem bardzo często ma nieprzyjemny smak i wysoki stopień twardości, powodujący korozję sprzętu AGD oraz źle oddziałujący choćby na naszą skórę. Wówczas konieczny jest zabieg jej uzdatniania. Pozwoli pozbyć się jonów wapnia i magnezu (wpływają na twardość wody i powodują odkładanie się kamienia kotłowego) oraz żelaza i manganu (powodują żółte zabarwienie wody, obniżają jej walory smakowe i zapachowe). Także mieszkańcy domów jednorodzinnych korzystający z własnych ujęć wody mogą mieć problemy z jej jakością. Zdarza się, że zawiera ona szkodliwe dla zdrowia azotyny pochodzące z okolicznych pól i nieszczelnych szamb, metale ciężkie oraz substancje organiczne. Aby uzyskać zdrową wodę, należy ją uzdatnić. Proces ten polega na jej oczyszczeniu z substancji negatywnie wpływających na zdrowie domowników oraz prawidłową pracę instalacji wodnej.

Zdrowa woda dzięki filtrom mechanicznym 

Do wstępnego uzdatniania wody najczęściej stosuje się filtry mechaniczne, czyli filtry wstępne. Przeważnie są to filtry siatkowe z siatką ze stali lub poliestru, o bardzo drobnych oczkach o średnicy ok. 25 μm. Wyłapuje ona wszelkie zanieczyszczenia: piasek, drobne zawiesiny, tłuszcze czy produkty korozji tworzące się wewnątrz instalacji sanitarnej i chroni instalację wodną przed uszkodzeniami mechanicznymi. Filtry wstępne mogą składać się też z wkładu z kształtek z tworzywa sztucznego lub ceramiki. Montuje się je najczęściej przed wejściem wody do budynku, czyli przed wodomierzem głównym. Filtr mechaniczny może być stosowany jako pojedynczy filtr odpowiedzialny za eliminację uciążliwych zanieczyszczeń, ale zalecany jest również jako pierwszy wkład w konfiguracjach – wówczas odpowiednio przygotuje wodę do uzdatniania. Aby dobrze funkcjonował, musimy zmieniać okresowo wkłady.

Filtry chemiczne a zdrowa woda

Tego rodzaju filtry służą do usuwania substancji złożonych, czyli składników organicznych, które pogarszają smak i zapach wody, a także sprawiają, że staje się ona mętna. Najlepiej montować je przed wylotem wody z baterii, gdyż wcześniejsze usunięcie chloru z instalacji może przyczynić się do rozwoju bakterii i innych mikroorganizmów. W polskich domach najczęściej stosuje się wkłady z aktywnym węglem. Usuwają one chlor i jego pochodne odpowiedzialne za powstanie kamienia (czyli osadu wapnia w urządzeniach domowych). Eliminują także zanieczyszczenia mechaniczne oraz substancje organiczne przedostające się np. z nieszczelnej instalacji. Aby w filtrze nie rozwijały się bakterie, dodaje się do niego związki srebra. Wkłady w filtrze należy okresowo wymieniać. Jeśli zamontuje się również filtr mechaniczny, to węglowy zwiększy swoją żywotność, ponieważ będzie dodatkowo chroniony przed zniszczeniem substancjami stałymi. Filtry uzdatniające wodę możemy stosować również do zmywarek czy ekspresów do kawy.

Zdjęcia: Fotolia.com, Oras

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!