Artykuł: Daszki nad drzwiami wejściowymi

Daszki nad drzwiami wejściowymi

Zadaszenie wejścia do budynku to w naszym klimacie konieczność. Jego montaż zagwarantuje nam ochronę przed zacinającym deszczem czy śniegiem, zabezpieczy także drzwi wejściowe przed szkodliwą wilgocią. Jeśli więc nie zaplanowano zadaszenia tej strefy domu w projekcie, warto zdecydować się na zakup gotowego daszku lub zlecenie jego wykonania.

Gotowe daszki przeznaczone do montażu nad drzwiami wejściowymi mają wiele zalet, nie dziwi więc, że są bardzo chętnie wybierane przez inwestorów. Przede wszystkim nie sprawiają problemów z instalacją, która przebiega bardzo sprawnie. Ich atutem jest także bardzo duża ilość kształtów i wymiarów, dzięki czemu z łatwością dobierzemy odpowiedni do elewacji naszego domu. Znacznie rzadziej decydujemy się na samodzielne wykonanie daszku nad drzwi wejściowe. Jeśli jednak wybraliśmy takie zadaszenie domu, zadbajmy o jej spójne połączenie z architekturą budynku oraz nawiązanie do materiałów wykończeniowych zastosowanych na dachu lub elewacji domu. 

Konstrukcja zadaszenia wejścia

Jeśli wybraliśmy gotowe zadaszenie drzwi wejściowych, to najczęściej są to konstrukcje wspornikowe wykonane ze stali lub aluminium, rzadziej z drewna lub tworzyw sztucznych, np. PCV. Gotowe daszki wykonane z profili aluminiowych lub stalowych należą do bardzo wytrzymałych. Często także konstrukcje tego typu wyróżnia atrakcyjna forma, która ma również wpływ na odbiór estetyczny zadaszenia. Najczęściej mają one formę podpór, rzadziej spotykana, a przy tym budująca bardzo nowoczesny wizerunek daszku jest konstrukcja w formie odciągu. Konstrukcja gotowych daszków jest zazwyczaj malowana proszkowo, najczęściej w odcieniach szarości (stalowy, srebrny) lub bieli oraz w ganie brązów, można jednak na zamówienie wybrać dach z konstrukcją w dowolnym kolorze z palety RAL. Pamiętajmy, że barwa konstrukcji ma również wpływ na odbiór estetyczny dachu i zbyt awangardowa może się szybko znudzić lub też zmęczyć domowników.  

Zadaszenie wejścia: materiał na pokrycie

Zakup gotowego daszku niesie za sobą nie tylko wybór konstrukcji, ale również pokrycia dachowego. Zazwyczaj jest ono wykonane z poliwęglanu litego lub komorowego. Poliwęglan może być przezroczysty, matowy, przyciemniany brązowy lub kolorowy. Stosowane jest także szkło akrylowe, pleksi oraz płyty poliwęglanowe trapezowe. Rzadziej można nabyć znacznie droższe daszki z pokryciem wykonanym ze szkła bezpiecznego. Na zadaszenie wejścia wykonanego na indywidualne zamówienie najczęściej wykorzystuje się materiały użyte na dach domu. Można też wykorzystać materiał pokryciowy tańszy lub lżejszy niż zastosowany jako pokrycie połaci dachu. Jednak w takim przypadku jego kolor i wzór powinny nawiązywać do pokrycia dachu domu. Do bardzo funkcjonalnych należą lekkie pokrycia z blachy oraz pokrycia bitumiczne.

Kształt daszku dopasowany do architektury budynku

Zadaszenie wejścia powinno być spójne z architekturą budynku. Na to, czy daszek nad drzwiami będzie współgrał z elewacją domu ma jego kształt. Do bardzo uniwersalnych należą daszki płaskie, które mogą mieć lekki spadek do przodu lub w bok. Ich forma jest zazwyczaj neutralna i doskonale pasuje zarówno do domów o tradycyjnej bryle, jak i tych nowoczesnych. Jeśli budynek ma formę kostki, można do niej dobrać daszek dodający mu charakteru. Do takich z pewnością należą daszki łukowe, których najwyższy punkt łuku znajduje się na środku drzwi czy też ich odmianę w formie markizy. W budynkach w stylu dworkowym z pewnością dobrym wyborem będzie dach dwu- lub czterospadowy podparty słupami. Taka zabudowa sprawi, że strefa wejściowa zyska tradycyjny ganek lub kolumnowy portyk.

Wymiary daszku nad wejściem

Zadaszenie wejścia spełni swoją funkcję ochronną tylko wtedy, gdy będzie miało odpowiednie wymiary, dlatego niezależnie od tego jaki rodzaj daszku mamy zamiar zamontować nad drzwiami wejściowymi, jego konstrukcja powinna mieć szerokość 150-200 cm, a głębokość 75-120 cm. Niefunkcjonalny będzie także zbyt duży daszek. Może on powodować nadmierne zacienieni strefy wejścia. Gotowe daszki mają przeważnie niewielkie wymiary: ich szerokość wynosi 120-190 cm, głębokość (odległość od ściany) 70-80 cm. 

zdjęcia: fotolia.com, Monier Braas, K. Jankowska, Xella Polska

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!