Najlepszy system ogrzewania domu to taki, którym nie trzeba się zajmować. Nie da się tego zrobić bez automatycznego sterowania kotłem. Instalacją centralnego ogrzewania warto sterować z następujących powodów:
- Wygoda - nie musimy za każdym razem zmieniać temperatury na kotle, gdy na dworze zrobi się zimniej lub cieplej;
- Komfort - w pomieszczeniach jest utrzymywana przez cały czas taka temperatura, jaką ustawił użytkownik;
- Oszczędność - kocioł produkuje tylko tyle ciepła, ile budynek traci do otoczenia. Dzięki temu koszty ogrzewania domu są znacznie niższe.
Największy komfort cieplny użytkownikom oraz optymalne oszczędności w zużyciu gazu zapewnia regulacja pogodowa-pokojowa. Wynika to stąd, że automatyka przetwarza informacje nie tylko o zmianie temperatury na zewnątrz, ale i wewnątrz budynku.
Pracą kotła steruje regulator z czujnikiem temperatury (2) umieszczonym na zewnątrz budynku. Taki układ wcześnie wykrywa zmian temperatury zewnętrznej i szybciej przeciwdziała skutkom zmian pogody poprzez dostosowywanie temperatury wody grzewczej do aktualnych potrzeb. Jest on szczególnie polecany do sterowania kotłami kondensacyjnymi.
Do sterowania pokojowego służy regulator (1) z czujnikiem umieszczonym w jednym z ogrzewanych pomieszczeń. Kocioł wytwarza taką ilość ciepła, która zależy od aktualnego zapotrzebowania pomieszczenia. Zwiększa to komfort cieplny oraz ogranicza ilość spalanego gazu. Ze względu na czas reakcji kotła oraz instalacji grzewczej wewnętrzna temperatura rzeczywista może różnić się od temperatury nastawionej na regulatorze.
Dom o konstrukcji murowanej z dobrą izolacją przegród zewnętrznych wychładza się wolno ponieważ ściany oddają do pomieszczeń zakumulowane wcześniej ciepło. Wyłączenie ogrzewania na kilka godzin nie spowoduje zauważalnego spadku temperatury powietrza w pomieszczeniach. Zaleca się, aby obniżać temperaturę na noc jedynie o 1-2°C, wyłącznie w celu poprawy komfortu snu. Rano sterownik powinien uruchomić kocioł, żeby podnieść temperaturę do odpowiedniej wartości.
Regulator pogodowy calorMATIC 470 steruje 1 obiegiem grzewczym c.o., zasobnikiem c.w.u. i pompą cyrkuacyjną cwu. Posiada możliwość rozbudowy o drugi obieg grzewczy (z mieszaczem), układ solarny do podgrzewania wody użytkowej.
Sterowanie odbywa się wg krzywej grzewczej jednym obiegiem grzewczym c.o. (w zależności od temperatury zewnętrznej), zasobnikiem c.w.u. oraz pompą cyrkulacyjną c.w.u., po zastosowaniu modułu VR 61 regulator steruje 2-gim obiegiem c.o (np. ogrzewaniem podłogowym z zaworem mieszającym), - 3 lub 4 niezależne kanały programowania czasowego (tygodniowe) regulator steruje czasem pracy pierwszego i drugiego obiegu grzewczego, zasobnikiem ciepłej wody i czasem pracy pompy cyrkulacyjnej c.w.u. Funkcja termicznej dezynfekcji zasobnika c.w.u. pozwala na ochronę przed bakteriami legionella.
Jeden regulator do wielu zastosowań multiMATIC 700
Modułowy regulator systemowy zarządzający jednocześnie systemami ogrzewania i wentylacji. Dla jednego obiegu grzewczego bez zmieszania. Współpracuje z dedykowaną, bezpłatną aplikacją dla urządzeń mobilnych (smartfon, tablet z systemem iOS lub Android) umożliwiającą zdalne sterowanie układem z dowolnego miejsca poprzez sieć Internet. Niezbędne jest wyposażenie instalacji w moduł komunikacji internetowej VR 900. Regulator zwiększa współczynnik efektywności energetycznej zestawu o 4%.
Regulator multiMATIC 700 w skrócie:
- monitoring zużycia energii ( gaz i energia elektryczna,
także dla chłodzenia i wentylacji) i uzysku energii z otoczenia (dla solarów i
pomp ciepła)
- prosta użytkowania: szybka konfiguracja dzięki asystentowi
instalacji, wyświetlacz tekstowy, intuicyjne menu
- regulator pogodowy z wyświetlaczem tekstowym
- adaptacyjna krzywa grzewcza
- zintegrowane sterowanie systemami hybrydowymi
- możliwość włączenia wpływu temperatury w pomieszczeniu na
proces regulacji
- programator tygodniowy
- programy czasowe dla obiegów grzewczych (ogrzewanie i chłodzenie),
ładowania zasobnika ciepłej wody i obiegu cyrkulacji oraz wentylacji
- program urlopowy
- funkcja intensywnego wietrzenia
- funkcja ”party”
- jednokrotne ładowanie zasobnika poza programem czasowym
- dezynfekcja termiczna (cykl tygodniowy)
- funkcja ochrony przed bakteriami Legionella dla biwalentnych
zasobników solarnych
- funkcja suszenia jastrychu
.
.
Źródło: Vaillant