Artykuł: Odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii

Skrót OZE oznacza odnawialne źródła energii. Energia odnawialna to energia pozyskiwana z gruntu, wody, powietrza, promieniowania słonecznego oraz surowców odnawialnych, takich jak np. drewno.

W przeciwieństwie do paliw kopalnych, zasoby odnawialnych źródeł energii – jak sama nazwa wskazuje – odtwarzają się, dlatego korzystanie z nich nie wiąże się z długotrwałym deficytem. Odnawialne źródła energii są darmowe i powszechnie dostępne, każdy może z nich korzystać. 

Korzyści z OZE

Odnawialne źródła energii to sposób na ograniczenie kosztów ogrzewania domu. Za energię zgromadzoną w gruncie, wodzie, powietrzu oraz energię promieniowania słonecznego i energię wiatru nie trzeba bowiem płacić. Aby korzystać z OZE konieczny jest jednak zakup odpowiednich urządzeń, które niestety nie należą jeszcze do najtańszych. Biorąc jednak pod uwagę coraz bardziej rygorystyczne wymagania stawiane nowo powstającym budynkom w zakresie zużycia energii pierwotnej, jak również wciąż rosnące ceny paliw kopalnych, inwestycja w OZE jest opłacalna.
Energia odnawialna może uzupełniać lub całkowicie zastąpić paliwa kopalne, takie jak węgiel, gaz czy ropę. Urządzania wykorzystujące energię odnawialną wywarzają energię grzewczą, na potrzeby ogrzewania budynku i wody użytkowej, nie generując przy tym żadnych substancji szkodliwych dla środowiska. Dzięki technice wykorzystującej odnawialne źródła energii można zmniejszyć zużycie energii pierwotnej oraz zredukować emisję spalin w porównaniu z tradycyjnymi systemami ogrzewania.
Decydując się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii w budynku można też liczyć na dotację do inwestycji. Dofinansowania do wykonania instalacji OZE opierają się głównie na funduszach europejskich. Obecnie funkcjonują różne programy wsparcia dla inwestorów. Decydując się na takie rozwiązanie w swoim domu warto zorientować się, czy możemy skorzystać z któregoś, z obecnie funkcjonujących programów pomocy.

Urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii

Do urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii zalicza się między innymi pompy ciepła. Mogą one ogrzewać budynek, wodę użytkową a poza sezonem grzewczym chłodzić pomieszczenia. Wykorzystują w tym celu energię zgromadzoną w gruncie, wodzie lub powietrzu. 
Obecnie oferta producentów tych ekologicznych urządzeń grzewczych obejmuje również pompy ciepła z możliwością wyboru dolnego źródła ciepła, a więc solanki, wody lub powietrza. 

W takim urządzeniu podstawę stanowi system typu solanka-woda, który można przezbroić, stosując różne moduły, tak aby układ w sposób elastyczny wykorzystywał inne źródła ciepła. Oznacza to, że taka pompa ciepła wyposażona w kolektor powietrza może stać się pompą ciepła typu powietrze-woda lub wyposażona w moduł wody gruntowej może stać się pompą ciepła typu woda-woda.
Do popularnych urządzeń grzewczych wykorzystujących energię odnawialną zalicza się kotły na biomasę. Urządzenia tego typu przeznaczone są do spalania drewna, peletu, słomy i innych odpadów produkcji rolniczej.
Również kolektory słoneczne wykorzystują energię odnawialną, jaką jest energia promieniowania słonecznego. Wytwarzają z niej ciepło, które w naszym kraju wykorzystywane jest głównie do ogrzewania wody użytkowej i wspomagania w tym podstawowego urządzenia grzewczego w budynku. Energię słoneczną wykorzystują również instalacje fotowoltaiczne. Przetwarzają ją na energię elektryczną, która można zasilać wszystkie urządzenia w budynku działające na prąd. Do wytwarzania prądu z energii wiatru na potrzeby domowe służą z kolei małe przydomowe elektrownie wiatrowe. Nie są one jednak jeszcze popularnym rozwiązaniem w naszym kraju. 

Zdjęcia: Fotolia.com, Vaillant

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!