Artykuł: Bezpieczna zewnętrzna instalacja elektryczna

Bezpieczna zewnętrzna instalacja elektryczna

Podczas budowy domu często zapominamy o zewnętrznej instalacji elektrycznej. To błąd. Przyda się do oświetlenia bramy, furtki i ogrodu, a także podłączenia narzędzi elektrycznych. Bez niej nie otworzy się także automatyczna brama.

Zewnętrzna instalacja elektryczna musi być bezpieczna, a będzie taka, jeśli zostanie wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami, najlepiej przez elektryka z uprawnieniami. Jest to ważne, ponieważ ryzyko uszkodzenia urządzeń czy instalacji jest duże. Ponadto zewnętrzna instalacja narażona jest na wpływ czynników atmosferycznych. Promieniowanie słoneczne (zwłaszcza ultrafioletowa część widma) przyspiesza starzenie się materiałów wykorzystanych do produkcji urządzeń czy aparatów. Pamiętajmy, że nie wszystkie dopuszczone do stosowania na zewnątrz można stosować również w ogrodzie.

Bezpieczne napięcie zewnętrznej instalacji elektrycznej

Wymagania stawiane zewnętrznej instalacji elektrycznej są większe niż wewnętrznej. Stąd też sugeruje się, aby stosować w niej obniżone bezpieczne napięcie 12 lub 24 V – szczególnie w instalacji oświetlenia ogrodu oraz urządzeń w oczkach wodnych. Jednak większość urządzeń domowych wymaga zasilania napięciem sieciowym 230 V. Z dlatego powodu bardzo często rezygnuje się w wykonania instalacji o obniżonym napięciu. Pamiętajmy, że – w trosce o bezpieczeństwo – obwód zasilający zewnętrzne odbiorniki musi być zabezpieczony dwoma automatycznymi wyłącznikami: nadmiarowo-prądowym (dobiera się go do mocy wszystkich zewnętrznych odbiorników) i różnicowo-prądowym (chroni przed ewentualnym porażeniem). Umieszcza się je w rozdzielnicy domowej lub bliżej odbiornika prądu.

Rozprowadzenie przewodów elektrycznych w ziemi

Przewody elektryczne układa się w wykopie o głębokości ok. 80 cm. Dobrze na dnie wykopu wykonać 10-centymetrową podsypkę. Swobodnie ułożone przewody przesypuje się ok. 25-centymetrową warstwą piasku – usuwamy z niego kamienie, cegły czy inne ostre przedmioty, które mogłyby uszkodzić izolację kabli. Na górnej warstwie piasku układamy niebieską folię ostrzegawczą. Unikniemy w ten sposób uszkodzenie instalacji podczas prac w ogrodzie. Całość zasypujemy ziemią z wykopu i wyrównujemy teren. Pamiętajmy, aby przewody układać w liniach prostych lub po łagodnym łuku. Unikajmy również rozprowadzanie ich w pobliżu dużych drzew oraz wzdłuż fundamentów. Gdy przewód elektryczny będzie krzyżował się z rurami wodociągowymi, kanalizacyjnymi, gazowymi czy innymi kablami, konieczne jest wsunięcie go w rurkę osłonową – jej końce muszą sięgać minimum 50 cm w obie strony od miejsca skrzyżowania. Jako osłonę możemy wykorzystać sztywne rury PVC, gładkie lub elastyczne bądź karbowane (Arota). Co ważne, ich średnica musi być minimum 50% większa od średnicy kabla. Odległość w pionie między przewodem a rurociągiem krzyżującym się z nim lub biegnącym równolegle nie może być mniejsza niż 50 cm. Natomiast odległość między dwoma równoległymi kablami elektrycznymi wynosi minimum 10 cm. Przepusty przez ściany i stropy wykonuje się z rur PVC lub stalowych. W ścianach stalowych układa się je z lekkim spadkiem, należy je uszczelnić, aby woda opadowa nie dostawała się do wnętrza domu.

Uwaga! W ziemi można umieścić wyłącznie przewody oznaczone jako YKY lub YAKY (aluminiowe), które mają wytrzymałość napięciową co najmniej 1 kV (1000 V). Zakazane jest stosowanie przewodów instalacyjnych!

Bezpieczny osprzęt instalacji elektrycznej

W przypadku, gdy instalacja elektryczna potrzebna jest nam tylko do podłączenia kosiarki czy innych sprzętów elektrycznych, należy zastosować skrzynkę z tworzywa sztucznego osadzoną na betonowym słupku. Skrzynka musi być wyposażona w szczelnie zamykane drzwiczki, dobrze też, aby odznaczała się wysokim stopniem szczelności IP67, czyli była pyłoszczelna i odporna na krótkotrwałe zanurzenie w wodzie. Wysoki stopień szczelności IP65 muszą mieć również gniazda wtyczkowe instalowane na otwarty terenie, ponadto muszą mieć styk ochronny. Symbol IP należy także sprawdzić przed zakupem lamp ogrodowych. Dla lampy niskonapięciowych (o napięciu 12 lub 24 V) minimalne IP wynosi 21. Natomiast przy zasilaniu napięciu sieciowy 230 V wymagane IP uzależnione jest od miejsca zastosowania. I tak: kinkiety i lampy pod zadaszeniem – minimum IP 44, lampy wolno stojące (tzw. słupki) – minimum IP 55, lampy najazdowe – minimum IP 65, lampy montowane w oczkach wodnych – minimum IP 68.

zdjęcia: fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!