Instalacje w domu jednorodzinnym - nowoczesne rozwiązania i sposoby montażu. Systemy grzewcze, elektryczne, wentylacyjne, wodno-kanalizacyjne oraz instalacje domu inteligentnego.
Centralne odkurzanie ma wiele zalet. To przede wszystkim duża wygoda i komfort odkurzania całego domu bez konieczności dźwigania i przeciągania za sobą odkurzacza. System centralnego odkurzania jest nawet kilka razy wydajniejszy od tradycyjnych przenośnych odkurzaczy. Duża siła ssąca centralnych odkurzaczy pozwala skrócić czas pracy, podnosząc równocześnie skuteczność odkurzania.
System centralnego odkurzania składa się z kilku elementów. Jego sercem jest jednostka centralna, czyli odkurzacz centralny. Najczęściej umieszcza się go w garażu, piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym. Jest on zawsze gotowy do pracy – wystarczy podłączyć lekki wąż do wybranego gniazda ssącego, by rozpocząć odkurzanie bez wysiłku i konieczności przemieszczania się z pokoju do pokoju czy w górę i w dół schodów z ciężkim odkurzaczem przenośnym w ręku. Na instalację centralnego odkurzania składa się też system rur, kształtek i gniazd ssących. Umożliwiają one transportowanie zanieczyszczeń do jednostki centralnej. Niezbędny jest również długi wąż, który pozwala dotrzeć do każdego zakamarka w pomieszczeniu. Elementami uzupełniającymi są akcesoria do odkurzania, umożliwiające łatwe sprzątanie różnych powierzchni.
Kiedy zaplanować centralne odkurzanie w domu?
O centralnym odkurzaniu warto pomyśleć już na etapie projektowania lub też budowy domu. Dzięki temu będzie możliwe bezproblemowe rozmieszczenie rur, do czego niezbędne jest wykonywanie kanałów instalacyjnych lub bruzd. System centralnego odkurzania sprawdzi się w każdym budynku – zarówno nowym, jak i remontowanym. Wśród jednostek centralnych znaleźć można zarówno urządzenia przeznaczone do domów o powierzchni nie przekraczającej 200 m², jak i odkurzacze dedykowane budynkom o większej powierzchni.
Jeśli nie dysponujemy odpowiednimi środkami na wykonanie kompletnego systemu centralnego odkurzania, inwestycję można rozłożyć na dwa etapy. Pierwszy to wykonanie instalacji – ten etap najlepiej wykonać w momencie budowy lub remontu domu. Drugi etapem inwestycji, który będziemy mogli zrealizować w dogodnym dla nas momencie jest zakup i podłączenie jednostki centralnej. Jej zainstalowanie nie wymaga ingerencji w przegrody budynku, dlatego może być wykonane praktycznie w każdej chwili. Podczas wykonywania instalacji nie ma też potrzeby montażu gniazd ssących. Będą one potrzebne dopiero podczas instalacji jednostki centralnej. W miejscach gniazd ssących można zamontować tylko płytki montażowe z przykrywkami.
Jak zaplanować system centralnego odkurzania?
Jednostkę centralną lokalizuje się w możliwie najniższej części domu z dala od pomieszczeń mieszkalnych, dzięki czemu dźwięk silnika odkurzacza nie będzie przeszkadzał domownikom. Gniazda ssące należy zaplanować w miejscach, gdzie zwykle są wykonywane prace porządkowe – w sypialni, kuchni, jadalni, w garażu. itp.
Zawór ssący powinien być instalowany w pobliżu miejsca regularnie sprzątanego, w lokalizacji, która zapewnia łatwy dostęp do gniazda. Planując rozmieszczenie gniazd należy wziąć pod uwagę rozmieszczenie drzwi i mebli oraz standardową długość węży, która wynosi 9 m. Dobrym pomysłem jest wykonanie planu w skali 1:100. Na planie należy zaznaczyć drzwi w każdym pomieszczeniu. Korzystając ze sznurka o długości 9 cm (odpowiadającemu długości węża w skali 1:100) możemy zasymulować na planie możliwość sprzątania każdego z pomieszczeń z miejsc, w których zaplanowaliśmy gniazda ssące. Próbę ze sznurkiem długości 9 m możemy przeprowadzić też bezpośrednio na budowie.
W nowo budowanych domach rury instalacji centralnego odkurzania biegnące pionowo montuje się w ścianach – w kanałach instalacyjnych lub w bruzdach. Rury biegnące poziomo można prowadzić w podłodze pod wylewką. Można też wykorzystać przestrzeń pod stropem w piwnicy podwieszając je do stropu za pomocą uchwytów. Liczba załamań rur powinna być jak najmniejsza.
zdjęcia: UST-M, fotolia.com