Artykuł: Biała wanna czy czarna – jak wykonać szczelną piwnicę

Biała wanna czy czarna – jak wykonać szczelną piwnicę

Decydując się na dom z piwnicą, pamiętajmy, że powinna ona być wykonana jako szczelna wanna, całkowicie odporna na wodę i wilgoć gruntową. Można ją wykonać na dwa sposoby: jako czarną lub białą wannę. Pamiętajmy, ze izolacja piwnicy decyduje o trwałości budynku, a także komforcie cieplnym.

Wielu inwestorów budujących obecnie dom, rezygnuje z wykonywania piwnicy – wiąże się to przeważnie ze znacznymi kosztami podpiwniczenia. Jednak, gdy działka jest niewielka kondygnacja na poziomie -1, to często jedyne rozwiązanie, by poprawić funkcjonalność domu. Może być wykorzystana choćby jako spiżarnia. Piwnica to idealne miejsce do przechowywania przetworów i innych smakołyków, pod warunkiem jednak utrzymania niezależnie od pory roku stałej temperatury i minimalnego lub zerowego dostępu światła. Jest to możliwe jeśli zapewnimy właściwą izolację piwnicy. 

Czarna wanna – tradycyjny sposób na izolację piwnicy

Czarna wanna (stosowana coraz rzadziej) swoją nazwę zawdzięcza kolorom materiałów budowlanych, wykorzystywanych do jej izolacji, czyli lepikowi, papie i podobnym materiałom izolacyjnym. Największym problemem podczas je wykonywania jest zapewnienie ciągłości izolacji, szczególnie gdy wykop fundamentowy jest niewiele większy niż konstrukcja piwnicy. Bardzo dużo zależy tu również od umiejętności wykonawcy oraz jakości i trwałości użytych materiałów. Taka izolacja piwnicy często ulega uszkodzeniom po pewnym czasie od zakończenie budowy (chociaż może się to zdarzyć już podczas zasypywania fundamentów), dlatego powinno się ją dodatkowo zabezpieczyć przed uszkodzeniami – najlepiej ścianką z cegły lub przynajmniej folią tłoczoną. W przypadku uszkodzenia czarnej wanny, jej naprawa jest kosztowna i czasochłonna – najczęściej wiąże się z uciążliwym odkopywaniem fundamentów. 

Biała wanna – niezawodna izolacja piwnicy

Zamiast mas bitumicznych rolę uszczelniacza pełni tutaj odpowiednia konstrukcja wykonana z wodoszczelnego betonu. Ma ona dwojaką funkcję – po pierwsze jest stabilizatorem konstrukcji budynku, po drugie gwarantuje odpowiednią izolację. Biała wanna swoją nazwę zawdzięcza oczywiście użytym do jej wykonania materiałom. W tym przypadku cały dom posadowiony jest na płycie fundamentowej, która w sposób ciągły łączy się ze ścianami zewnętrznymi i wewnętrznymi piwnicy oraz przykrywającym go stropem.

Izolacja piwnicy w technologii białej wanny nie jest trudna, jeśli tylko wykonawca ma doświadczenie z wykonywaniem konstrukcji żelbetowych w deskowaniach inwentaryzowanych i odpowiednie do tego zaplecze. Wykonując podpiwniczenie metodą białej wanny, należy bezwzględnie przestrzegać harmonogramu prac. Na samym początku wykonuje się zbrojenie, płytę fundamentową, potem ściany, na końcu natomiast strop. Miejsca przerw roboczych również nie mogą być przypadkowe, ponieważ muszą uwzględniać obciążenia gruntu i konstrukcji budynku. I tak przerwa robocza przy płycie fundamentowej powinna być wyżej niż styk ze ścianami. Podobnie jest z dylatacjami, które ze względów konstrukcyjnych dzielą całą piwnicę na mniejsze fragmenty. W przeciwnym przypadku grozi to uszkodzeniem fundamentów. Wszelkie dylatacje i przerwy robocze muszą być odpowiednio uszczelnione. Do izolacji piwnicy służą różnego rodzaju taśmy oraz profile uszczelniające i kompensujące odkształcenia, oraz blachy szczelinowe i trapezowe, a także kołnierze uszczelniające przejścia instalacyjne.

Bardzo duże znaczenie ma jakość użytych materiałów uszczelniających do izolacji piwnicy – nie wolno na nich oszczędzać. Warto też wziąć pod uwagę, że w takich „białych” piwnicach nigdy nie zawiedzie izolacja (bo jej nie ma). Ściany piwnic należy oczywiście ocieplić niezależnie od tego, czy planowane jest ogrzewanie piwnic, czy nie.

zdjęcia: AdobeStock, Remmers

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!