Artykuł: „Termomodernizacja najlepszy sposób na ograniczenie smogu”

„Termomodernizacja najlepszy sposób na ograniczenie smogu”

W październiku 2017 r. na Politechnice Warszawskiej odbyła się konferencja prasowa otwierająca ogólnopolską kampanię społeczną Termo Organiki oraz Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej „Termomodernizacja najlepszy sposób na ograniczenie smogu”. Dr inż. Szymon Firląg przestawił raport zawierający dowody i wyliczenia z których wynika, że to właśnie kompleksowa termomodernizacja (ocieplenie budynku oraz wymiana kotła) gwarantuje najbardziej znaczącą redukcję emisji trujących zanieczyszczeń do atmosfery oraz zwiększa efektywność budynku przez co jest w 100% ekonomicznie uzasadniona.

Na podstawie opracowania „Efektywność Energetyczna Budynków w Polsce, Przegląd z 2013 roku”, wiadomo, że standard energetyczny 72% jednorodzinnych budynków mieszkalnych jest niski albo bardzo niski. Jednocześnie ok. 70% budynków jednorodzinnych ogrzewanych jest przy użyciu węgla, co w efekcie daje około 3,5 miliona kotłów węglowych zainstalowanych w naszym kraju (zużywają one łącznie 9 milionów ton węgla w ciągu roku). Wśród nich przeważają urządzenia stare, wyekspoatowane, cechujące się niską efektywnością spalania i wysoką emisją szkodliwych substancji będących głównym źródłem smogu. Zaledwie 1% wszystkich budynków w Polsce można uznać za energooszczędne, przede wszystkim te, które zostały zbudowane w ciągu ostatnich kilku lat.
Dane m.in. Ministerstwa Środowiska jednoznacznie wskazują, że indywidualne ogrzewanie budynków mieszkalnych odpowiada za 40% emisji pyłu zawieszonego PM10 oraz 78% emisji wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, w tym rakotwórczego benzo(a)pirenu.

Z wyników badań opisanych w opracowaniu „Określenie głównych zalet ocieplania budynków istniejących oraz wpływu termomodernizacji na ograniczenie smogu (niskiej emisji)” wynika m.in., że: 


- największe oszczędności w kosztach użytkowania budynków daje kompleksowa termomodernizacja,

- w stosunku do samej wymiany kotła lub ocieplenia przegród, kompleksowa termomodernizacja pozwala też na największą redukcję emisji zanieczyszczeń,

- aby działania polegające na przeprowadzeniu głębokiej termomodernizacji były skutecznym sposobem walki ze smogiem powinny koncentrować się na budynkach jednorodzinnych zbudowanych przed 1989 rokiem wykorzystujących do ogrzewania paliwa stałe.

.

źródło: Termo Organika


Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!