Ciekawą alternatywą dla tradycyjnego ocieplenia poddasza, dzięki któremu łatwo możemy oszczędzić powierzchnię użytkową na poddaszu jest System Izolacji Nakrokwiowej Rockwool.
Głównym elementem systemu są wsporniki nakrokwiowe (występujące w dwóch rozmiarach: 120 i 180 mm), a także wełna skalna Toprock Super i Superrock. Wsporniki montowane są na pełnym deskowaniu w osiach krokwi. System Izolacji Nakrokwiowej pozwala na montaż wełny skalnej Toprock Super lub Superrock o maksymalnej grubości 300 mm (dwuwarstwowo 180 mm +120 mm). Dzięki takiemu rozwiązaniu na poddaszu widoczne mogą być elementy drewnianej konstrukcji dachu, które mogą stać się elementem ciekawego wystroju poddasza. Jeśli jednak taka grubość nie wystarczy, to wełnę można dodatkowo ułożyć pomiędzy oraz pod głównymi krokwiami.
Ocieplenie nakrokwiowe jest najlepszym rozwiązaniem, gdy:
- chcemy wykonać izolację dachu bez ingerencji wewnątrz pomieszczeń,
- zależy nam, by od wewnątrz były widoczne elementy więźby dachowej, co nadaje poddaszom wyjątkowy efekt wizualny,
- planujemy ocieplić dach stromy w standardach domu pasywnego lub niskoenergetycznego. To wiąże się często z koniecznością zastosowania na tyle grubego ocieplenia, że nie jest możliwe jego ułożenie pomiędzy i pod krokwiami. Natomiast izolacja nakrokwiowa pozwala na uzyskanie nawet 70-centymetrowego ocieplenia.
Izolacji nakrokwiowej nie stosuje się na dachach o małym nachyleniu. Kąt nachylenia połaci dachu powinien mieć powyżej 20°.
Przy ocieplaniu trzeba pamiętać o tym, że obecnie współczynnik U połaci dachowej nie może być wyższy niż 0,18 W/(m2·K). Od 2021 roku będzie mógł mieć maksimum 0,15 W/(m2·K).