Artykuł: Piasek polimerowy do spoinowania od Polbruk

Piasek polimerowy do spoinowania od Polbruk

Jest wydajny, trwały i zapobiega wyrastaniu chwastów pomiędzy płytami lub kostkami betonowymi. A to tylko niektóre z zalet piasku polimerowego, który coraz częściej znajduje zastosowanie przy wypełnianiu spoin elementów nawierzchni. Daje także świetny efekt estetyczno-wizualny i dostosowuje się do warunków atmosferycznych.

W wyniku tych badań opracowano specjalną mieszankę DR + NextGel zmieniającą i poprawiającą właściwości oraz zachowanie się piasku do spoinowania, w szczególności przy płytach i kostce betonowej układanej na miękkim podłożu. Ten nowoczesny produkt nadaje się do tworzenia spoin o szerokości od 2 do 20 mm, zarówno przy nowych, jak i poddawanych renowacji nawierzchniach. Jego niewątpliwą zaletą jest szybkość wykonywania fug, a także to, że w przeciwieństwie do zwykłego piasku zachowuje stabilność nawierzchni oraz nie jest podatny na erozję związaną z warunkami atmosferycznymi ani czynnościami konserwacyjnymi – mówi Krzysztof Wilk, Główny Technolog z firmy Polbruk. Kolejną zaletą piasku polimerowego jest jego zdolność do dostosowywania się do warunków atmosferycznych. Po opadach staje się elastyczny,  podczas suszy twardnieje, dlatego nie jest wypłukiwany przez deszcz czy wywiewany przez wiatr. Zapobiega także wyrastaniu roślin i zasiedlaniu się owadów. Właściwości te zapewnia dodawany do kruszywa mineralnego 2-3% dodatek polimeru.

Skuteczny i wydajny piasek polimerowy

Wykonanie spoin za pomocą piasku polimerowego jest bardzo łatwe. Po ułożeniu nawierzchni należy wysypać na nią mieszankę do spoinowania. Przy użyciu miotły rozprowadza się ją po powierzchni, aby wypełniła szczeliny w całości. Następnie trzeba użyć ubijarki, żeby piasek polimerowy dobrze wniknął w przestrzenie pomiędzy elementami nawierzchni. Idealnie ułożony w spoinach materiał powinien być kilka milimetrów poniżej płaszczyzny nawierzchni. Po uzyskaniu pożądanego efektu trzeba powierzchnię polewać wodą przez około 30 sekund, a po całkowitym wyschnięciu po pierwszym zwilżeniu, polać raz jeszcze. Po zakończeniu tych prac nawierzchnia jest już gotowa do użytku, ale trzeba pamiętać, że w przypadku ciągów pieszo-jezdnych należy odczekać od 48 do 72 godzin zanim będą mogły po nim jeździć samochody. Łatwa aplikacja oraz inne właściwości, których nie ma piasek tradycyjnie używany do wypełniania spoin sprawiają, że piasek polimerowy jest rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę. Zwłaszcza, że charakteryzuje się on również doskonałą wydajnością. Za pomocą 25-kilogramowego worka możemy wypełnić wąskie spoiny na powierzchni od 8 do 20 m2, a gdy są one szerokie – od 2 do 8 m2 – mówi Krzysztof Wilk.


Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!